Recenze: Alpamayo 55/70 l Ripstop

18. prosince v 13:52

Expediční batoh českého výrobce cestoval až do střední Ameriky, a to hned ve dvou exemplářích. Jak se osvědčil? Proč právě Alpamayo 55/70 Ripstop?

Když se na mě kamarádka obrátila s prosbou o radu, jaký batoh bych jí doporučila na měsíční cestu do Mexika a Guatemaly, zajásala jsem. Osobně vyzkoušený mám jen starý typ Alpamaya 55/70 z kortexu. Nyní výrobce (Fornax s.r.o.) šije velké batohy z materiálu ripstop (nižší hmotnost) a s novým zádovým výliskem x-faktor. Možnost nechat otestovat Alpamayo 55/70 Ripstop v drsnějších podmínkách (cestování na střeše autobusu, ve vlhku na loďce, pěšky pralesem) byla velmi lákavá, tím spíš, že pro potřeby tohoto výletu se mi jevil jako ideální:

„Musím se přiznat, že v posledních letech nejsem příliš batohový typ. Na hory nebo na horské túry už nejezdím, a tak většinou vyhraje taška na kolečkách. Když jsme ale koupili letenky na měsíční cestu po Střední Americe, pochopila jsem, že bez batohu to nepůjde. Byla to dobrá volba, protože v Mexiku i Guatemale si na rovné chodníky příliš nepotrpí. Taky jsme všechny přesuny absolvovali veřejnou dopravou a mikrobusy ve Střední Americe nemají na zavazadla úložný prostor dole, ale nahoře - tj. na střeše!


batohy alpamayoPotřebovala jsem pevný, odolný a pokud možno pohodlný batoh na přesuny na naší cestě. Neplánovali jsme žádné vysokorské túry ani kempování.  Hledala jsem širší batoh, do kterého by se věci dobře ukládaly a byl přehledný.“
Prioritou byly tedy prostornost, rozumná „nositelnost“ a dobrá odolnost. Proč jsem nedoporučila větší Alpamayo 65/85? Přestože výlet trval několik týdnů, cestovatelky hodlaly sbalit co nejméně věcí, byly omezené váhovým limitem 20kg a ženskou konstitucí. Dle mého názoru nebyl důvod překračovat hranici 70 litrů. 

Za zmínku určitě stojí i původ názvu batohu - Alpamayo je jméno 5947m vysokého vrcholu v peruánských Andách, který bývá považován za nejkrásnější horu světa. V Latinské Americe by tedy měl být právě tento batoh jako doma :)

 

Je nepromokavý? Co vydrží? (Materiál)

batohy alpamayo„Alpamayo mě zaujal novým materiálem, dostatečnou šířkou a taky svou nízkou hmotností, což mě zajímalo kvůli limitu váhy při cestování letadlem. Jednu cestu jsme batoh nechali obalit ochrannou fólií, ale ani při zpátečním letu a bez ochranné fólie nebyl s materiálem žádný problém. Nejslabším místem byla síťová kapsička zevně batohu - během prvních dní se roztrhla, jak jsem batohem o něco zachytila. Z mé zkušenosti by tam vůbec nemusela být.
Vybrala jsem velikost 65l a byla maximálně spokojená. Při rozumné zátěží se celková váha pohybovala těsně pod 20kg, což byl náš váhový limit.“

Obsah batohů Fornax je vždy uveden v názvu batohu, v tomto případě 55/70 litrů. První číslo znamená základní obsah, druhé udává objem batohu zvětšeného vytažením nástavce pod víkem. Hmotnost prázdného batohu je 1,4 kg. (Alpamayo 55/70 ušitý z robustnějšího kortexu vážil necelé 2 kilogramy).

„Ani při přesunech jinými dopravními prostředky nevznikly žádné problémy. Batoh prošel zatěžkávací zkouškou v tropickém dešti. Neměla jsem žádný problém s vodou nebo vlhkostí. I když v dešti zavazadla ležela "zahrádce" na střeše mikrobusu a předtím jsme v dešti na loďkách přeplouvali řeku. Batoh byl po tom docela špinavý, ale obsah suchý.“
 V batohu není „zabudovaná“ pláštěnka, přesto je díky materiálu rozumně voděodolný. Švy však nejsou podlepené, jako to bývá třeba u stanů, a tak při velmi silném či dlouhotrvajícím dešti se právě tudy může dovnitř dostat vlhkost. Jak je však vidět ze zkušenosti, většinou to není problém.

 

Co se do něj vejde? A kam? (Kapsy a úložný prostor)

batohy alpamayoUž byla řeč o přední síťované kapse, která obvykle slouží k ukládání (a průběžnému sušení) mokrých věcí. Mezi větvemi a dalšími nástrahami však tentokrát nenašla moc pochopení...A co další úložné možnosti?
„Dvoulitrová láhev s vodou se mi vešla obrácená dnem vzhůru do jedné z bočních otevřených kapes. Stačilo jen zajistit nejnižšším bočním popruhem. Boční otevřené kapsy jsou moc praktické. Naprosto mi vyhovovalo, že batoh nemá další vnější kapsy. Naopak jsem využila kapsičku na opasku.

I když byl batoh hodně plný, překlápěcí kapsa (víko) hezky zakryla celý otvor. Jen se nesmí kapsa příliš naplnit.Když jsem kapsu příliš naplnila, tak ji neunesly při překlápění suché zipy. Chápu, že jsou tam proto, aby bylo víko posunutelné, ale dala bych přednost pevnému spoji s možností utažení popruhy. Párkrát jsem cennější věci schovala do nenápadné kapsičky na zip na vnitřní straně víka. Vyhovovalo mi rozdělení batohu na dvě komory. Dolní komoru jsme nevyužili na spacák, ale boty a další osobní věci. Je dost prostorná, takže dobře je tím dobře přesunuté těžiště batohu dolů. Zip je poněkud tužší, ale zase má člověk dobrý pocit jistoty. Horní komora má dobrou velikost, aby se v ní dobře orientovalo. Předěl mezi komorami jsem neodepínala, přesně tak jsem to potřebovala.

Vyhovovalo mi, že batoh je šitý do šířky, dobře se do něj ukládaly věci. Možná bych ještě uvítala jednu kapsu na vnitřní, zádové straně horní komory - alespoň rozměru A4.“

Suché zipy sloužící pro spojení víka s batohem (samozřejmě zajištěné popruhy - balančními dotahy) jsou podle mé zkušenosti na Alpamayu 55/70 částí, která se může nejsnáze opotřebovat, není-li uživatel opatrný. Alpamayo 60/80 má naopak víko přišité napevno, za což zaplatil menší variabilitou při plnění do vrchu...

Ještě poznámka k uložení: zvláště při delších túrách se doporučuje mít těžiště batohunaopak co nejvýše a nejblíže k tělu, proto se dává do spodní komory spacák a nahoru těžší věci. Vzhledem ke konstrukci zádového dílu, která není úplně tuhá, je potřeba při balení dbát na to, aby byly věci v místě přepážky dobře rozložené, jinak se zde mohou záda batohu kroutit nebo ohýbat.

 

Je pohodlný?

batoh krosna alpamayeo„Vyzkoušela jsem batoh na jednodenní výlet do pralesa, i když byl poloprázdný. Nosil se velmi dobře, polstrování na zádech mi vyhovovalo a neměla jsem žádné nepříjemné pocity. Poutahovala jsem všechny popruhy na nejmíň, ale protože nebyl naplněný, batoh se ohýbal. Ale to spíš píšu na doplnění, protože bych normálně potřebovala batoh 30l a ne 60l. Příště v takové situaci úplně odpojím víko batohu.“

To je zajímavý nápad, někdy vyzkouším...víko se díky suchému zipu odpojit dá, vyvléknou-li se balanční dotahy. 
Zádový systém je specialitou výrobce. Jedná se o částečně zpevněný pěnový výlisek potažený prodyšnou tkaninou, s půlkulatými výstupky sestavenými do tvaru X (odtud název „X-faktor“).  Výstupky mají údajně mírný masážní účinek. To, že záda batohu nejsou vyztužena například kovovými pruty, vyžaduje sice větší pečlivost při balení (prázdný batoh se ohýbá), má to však i své výhody, například lepší skladnost (v plném i prázdném stavu)

Jak se nosí? (Popruhy a nastavení)

„Z popruhů jsem využila: stahovací popruhy na horní překlápěcí kapse /víku batohu/ a dvě dvojice kompresních popruhů u dvou oddílů batohu na přední části. Ostatní jsem vůbec nepotřebovala. Všechny popruhy vydržely, někdy jsem utahovala dost "na sílu", ale v pořádku. Bederní pás mi seděl perfektně, sloužil svému účelu. Naopak hrudní popruh jsem vůbec nepoužívala, neseděl mi, byl pro mě příliš nízko. To je možná tou fixní délkou zad. Ramenní popruh jsem si nastavovala podle potřeby, bez problému.“

Výška upevnění hrudního popruhu není definitivní, dá se změnit, ale vyžaduje to vyvlečení popruhu a opětovné připevnění v jiné výšce. Nevýhodou je, že při troše „šikovnosti“ se takto pásek dá i ztratit...

Nelze ani dost zdůraznit, jak je důležité batoh správně nastavit na svou postavu. Pro ilustraci uvádím následující dvě fotografie. Na první (výška postavy 178cm) zůstaly ramenní popruhy (uchycení dole) v „továrním nastavení“ - batoh je prohnutý, bederní pás příliš vysoko, každé nasazení a sundání nepříjemné kvůli nedostatku prostoru. Na vině přitom není fixní délka zad, ale moc krátké nosné popruhy (podle volných konců je vidět, že se dají povolit celkem hodně).  Na druhé fotografii je vidět tentýž batoh na robustnější postavě o výšce 180cm, tentokrát upravený podle tělesných proporcí.
 

Závěr

batoh krosna alpamayoAle zpět k testujícímu uživateli. Jaký verdikt si Alpamayo 55/70 na Yukatánském poloostrově vysloužil?
„Vzhledem k obsahu a váze batohu jsem ho jinak nosila jen na nutné přesuny po městě a mezi dopravními prostředky. Nosil se mi moc dobře, váha byla dobře rozložená, neomezoval mě. Myslím, že bych se s ním při troše tréningu a hmotnosti do 15 kg vydala i na turistiku.  Pokud jde o mě, batoh byl pro mě ideální. Měřím 169 cm, jsem průměrné postavy s užšími rameny.

Celkově mi vyhovovalo rozdělení na dvě komory a jejich rozměry a bederní popruh, přijemně se nosil. Určitě ho využiju při dalších cestách.“

A co vy? Myslíte, že by Alpamayo 55/70 Ripstop (případně jiný) byl to pravé pro vás? Kvalitně zpracovaný český batoh s exotickým názvem můžete pořídit za sympatickou cenu 1440,- Kč.